0
2

Podvodné SMS (tzv. smishing)

Podvodných SMS v poslední době značně přibývá. Velmi často se jedná o zprávy, které vypadají, jako by je zaslala některá z doručovacích společností či vaše banka, nebo vás lákají na vyzvednutí výhry apod. Všechny tyto SMS mají opět jediný cíl: vylákat z vás údaje o vaší platební kartě, internetovém bankovnictví či jiné citlivé informace nebo vás navést na odkaz se škodlivým malwarem. 

Úspěšnost tohoto podvodného jednání je závislá nejen na kvalitě provedení podvodných SMS, ale i na načasování. Lidé obecně ztrácejí přehled o svých doručovaných zásilkách převážně před Vánoci, SMS s tímto typem obsahu jsou úspěšnější i v období daňových přiznání. Odhalit podvodnou SMS není jednoduché, a to i vzhledem k tomu, že podvodníci mohou používat tzv. spoofing, kdy dokážou napodobit prakticky jakéhokoliv odesílatele zprávy. Zpráva se takto může dokonce automaticky přiřadit do vlákna předchozí komunikace s oprávněným subjektem.    

Jak podvodné SMS (smishing) poznat a jak se mu bránit? 

  1. Pokud si pravostí zprávy nejste jisti nereagujte na ni. 
  2. Mějte na svých elektronických zařízeních nainstalován aktualizovaný antivirový program a spamový filtr (např. Cisco Secure Client).
  3. Nikdy si na základě výzev v SMS nestahujte do telefonu aplikace, neklikejte na odkazy a nesdělujte své přihlašovací údaje ani citlivé údaje o vaší platební kartě do profilů na sociální sítě, do e-mailové schránky nebo do on‑line bankovnictví.
  4. Pokud obdržíte SMS o doručování zásilky, vždy si ověřte, že opravdu zásilku očekáváte, a to na oficiálních stránkách přepravce/doručovací služby. Pokud jste si nic neobjednali, nikdo ze známých či rodinných příslušníků vám nic neposlal, na zprávu nijak nereagujte! 
  5. Nereagujte na výzvy o blokaci internetového bankovnictví nebo nedoplatku daně. Vždy se raději obraťte přímo na klientské centrum vaší banky nebo finančního úřadu či jiné instituce a tuto informaci si ověřte.