0
9

Podvodné veřejné WiFi sítě

Vaše mobilní zařízení v sobě uchovává mnoho citlivých údajů. Od fotografií, přes kontaktní údaje, hesla až po přístupy do on-line bankovnictví. To všechno jsou přesně informace, které podvodníky zajímají.

Doma nebo v práci či ve škole jste připojeni přes zabezpečenou WiFi síť. Co ale třeba na letišti, v obchodním centru, v hotelu? Tam všude je vám k dispozici veřejná WiFi síť, která má ale většinou slabé zabezpečení a může být velice snadno zneužita podvodníky. Připojení k takové síti může být pro vaše data nebezpečné. Proto je třeba se na veřejné WiFi sítě připojovat s velkou obezřetností, rozhodně pak přes ně nevstupovat do internetového nebo mobilního bankovnictví nebo na jakýchkoliv stránkách zadávat citlivé údaje.

Jak podvodné WiFi sítě poznat a jak se jim bránit?

  1. Věnujte pozornost názvu nabízené veřejné WiFi sítě. Pokud se jmenuje „Public Plzeň“, ale vy v Plzni nejste, je to podezřelé.
  2. Jakmile je u veřejné WiFi znak otevřeného zámečku, mějte na paměti, že vaši komunikaci může kdokoli „odposlouchávat“.
  3. Nepovolujte automatické připojování k neznámým WiFi sítím.
  4. Pro zvýšení své bezpečnosti používejte VPN – virtuální privátní síť.
  5. Pokud si nejste jisti zabezpečením používané WiFi sítě, nezadávejte nikam své citlivé údaje.
  6. Za připojení k veřejné WiFi síti nikdy nic neplaťte ani nesdělujte své platební údaje nebo jiné osobní údaje, například rodné číslo nebo číslo občanského průkazu.