0
8

Bílí koně (money mules)

Počítačová kriminalita vás nemusí jen zaskočit, ale můžete se vědomě či nevědomě stát i její součástí, podílet se na ní, a tedy být za ni i trestně zodpovědní. Pokud vás například někdo požádá, abyste za odměnu převedli peníze přes svůj bankovní účet, chce z vás s velkou pravděpodobností udělat „bílého koně“. Jedná se o trestnou činnost praní špinavých peněz, je to nezákonné a podílení se na této aktivitě pro vás může mít závažné důsledky.

Skupiny podvodníků se zaměřují na studenty, přistěhovalce nebo lidi v ekonomické tísni, kterým nabízejí snadný výdělek prostřednictvím legitimně vypadajících pracovních inzerátů a příspěvků na sociálních sítích. Inzeráty slibují zajímavé odměny, ale v textu často chybí zmínka o konkrétní náplni práce. Proto buďte i v tomto případě opatrní a na podobné inzeráty neodpovídejte. Všechny lákavé nabídky příliš snadného výdělku jsou podezřelé!

Jak se nestat bílým koněm?

  1. Reagujte jen na seriózní inzeráty. Nabídka rychlého, snadného a vysokého přivýdělku je vždy lákavá, ale ne nadarmo se říká, že bez práce nejsou koláče.
  2. Nikdy nikomu nedávejte k dispozici svůj běžný účet pro převod peněz. Váš účet je jen váš a není důvod, aby ho někdo cizí využíval pro podezřelé transakce.
  3. Nereagujte na inzeráty psané špatnou češtinou nebo s gramatickými či pravopisnými chybami. Pokud máte podezření na podvodné nabídky práce, kontaktujte Policii ČR.
  4. Obdržíte-lina svůj účet peníze, které nečekáte a/nebo jsou od neznámé osoby, raději obratem kontaktujte svoji banku a transakci nahlaste. Nereagujte na výzvu odesílatele, ať částku přepošlete na jiný, jím uvedený účet. Dopustili byste se trestné činnosti.