0
4

Podvodné m-platby

Mobilní platba (m-platba) funguje podobně jako platba platební kartou, avšak na rozdíl od placení kartou vám nejsou peníze strženy z účtu, ale z vašeho předplaceného kreditu nebo měsíčního tarifu u mobilního operátora. Mobilní platbou je možné hradit různé on-line nákupy, třeba nákup jízdenek MHD nebo nákupy spojené s herním průmyslem. Při využití m-platby nemusíte prodejci poskytovat údaje o své platební kartě, ale nákup potvrdíte jednorázovým kódem, který vám operátor zašle v SMS.

Také m-platby jsou terčem podvodníků. Cílem podvodníka je získat vaše telefonní číslo. Buď se nabourá do vašeho profilu na sociální síti, nebo napodobí profil někoho jiného a následně jménem této jiné osoby rozesílá zprávy do profilů v adresáři.

Získané telefonní číslo pak podvodník zadá do platební brány a zvolí způsob úhrady prostřednictvím m-platby. Provozovatel platební brány ale potřebuje ještě platbu verifikovat ověřovacím kódem. Automaticky tedy odesílá na uvedené – tedy vaše – telefonní číslo SMS s kódem:

Podvodník od vás tento kód bude chtít získat, což mu umožní realizovat m-platbu a strhnout tak peníze z vašeho účtu.  Na vás potom zbude uhradit operátorovi odcizenou částku v rámci vyúčtování.

Jak podvodné m-platby poznat a jak se jim bránit?

  1. Profily na sociálních sítích mějte zabezpečené dvoufázovým ověřením. Pokud by pachatel získal vaše přihlašovací údaje, musel by z vás vylákat ještě i autorizační kód.
  2. V případě, že vám někdo profil na sociální síti napadl, ihned kontaktuje zákaznickou podporu sociální sítě a okamžitě si změňte heslo.
  3. Na sociální sítě, do e-mailových profilů, do on-line bankovnictví apod. se přihlašujte pouze z oficiálních webových stránek.
  4. U sociálních sítí a v kyberprostoru v běžné písemné komunikaci obecně platí, že nikdy nevíte, s kým reálně komunikujete. Na to myslete pokaždé, když s někým takto komunikujete, nebo pokud chcete odeslat citlivé údaje. Pro ověření identity protistrany raději využijte jiný komunikační kanál.  
  5. Nikdy nikomu nesdělujte žádné kódy, které jste obdrželi, ať již v SMS, nebo jiným způsobem.